Teatrul Naţional Radiofonic • Manechinul sentimental de Ion Minulescu. Adaptarea radiofonică : Virgil Brădăţeanu. Regia artistică: Cristian Munteanu. În distribuţie: Adrian Pintea, Dan Condurache, Irina Petrescu, Adina Popescu, Constantin Dinulescu, Valentin Plătăreanu, Marioara Bujeniţă, Constantin Botez. Regia muzicală: Nicolae Neagoe. Regia tehnică: ing. Andrei Sireteanu. Înregistrare din anul 1982
angel proorocu scrie
joi, 25 iunie 2026
luni, 22 iunie 2026
Ploua!
Dupa
scarnavia de az noapte ploua tata de zici ca vremea nici usturoi n-a mancat
nici botu nu-i miroase. Cu bulbuci, frumos drept fara margele…de gheata…
Asta
e dar golanii tot la botoane, tot la vacante tot la smechereala cu ala cretu la
timona la curveta.
Asa
Sa ii Ajute Dumnezeu dar macar ploua dupa aia o sa hie s-o sa hie mai mare
furtigarie… Cu ziua iei, ia tata ca noi oricum asa ne e scris…
Ziua iei
Dupa
ce cercatara cu baietii rai si fete rele iuropenistii tot pi val: si acuma au
vacanta asigurata alesii nealesi au trai nineaca cu pastoru neales minciunos de
mers in continuare cu astia care ca si Marin Preda poti spune ca ne sunt ca
rahatul pe izmene…
Noi
la gunoi dar mari eroi! Asa ati ales asta aveti!
Dar
ce venitara peste Iuropa e jale… De ce Doamne ne-Ai dat derbedei alesi nealesi,
calduri de e toata Iuropa la plata ca nu mai au moca romani la sters
posterioare si care fac acuma suparare… Se ridica temperaturi de e in casa 30
de grade Celsius, si e pe vine tata nu asa de sperietura.
Acuma
caruta merge inainte, avem corveta si iar consultatii iar gasit unu patriorard
si tradatorii care au traba sa le hie ghini! Ascult RRA si ma uit rar la tv-uri
si nu inteleg de unde au bani atatia invitati toti experti in toate
scarboseniile prost decembriste… Fiecare cu voce ghiftuita prezinta economie, cum
sa nu fugi de hurs, cum sa nu te cutremuri, cum sa calatoresti ca mai noi toate
vedetele de mucava pleaca peste tot!
Am
zis ziua iei adica lasa sanziana si vezi cum mai gasesc jupanii sa ne mai ia chiar
totul. Daca nu stam capra sa vezi ce ne mai iau si dau imprumuturi…
Hai
ca se umfla termometrele in pene… Noi sa avem rabdare ca de asta mu e in
trecut. Si o sa hie s-o sa hie o mare nebunie, pentru cine o sa mai hie!!!
MESSI
Tara
asta a noastra e ceva terfelit, acuma pentru vacanta lor gras platita, mare
parte din alesii tradatori imbuibati stau in fata tarii fara rusini si bun simt!
Din pacate Dumnezeu nu Kulkete si vedem dar mai ales simtim cine sunt javrele astea... de decenii!!!
Argentina
plangea pentru Evita dar a dat mereu zei. Acum fotbalul are un zeu fara tradari
si falsuri! Bravo!
sâmbătă, 20 iunie 2026
Evaluare fake new
Incepe
evaluarea parlamentarilor si alora din guverne. La partide e mai greu ca au
greiii…De cap evident... Au acuma curvete, nu le au cu numele ca trabe botezate
Amiral Cico Dumitrescu dar asta nasita de turci e asa cum e... Mancati curvete
pa pita! Ca trabe ce zice stapanii la neevoluati, pardon neevaluati… ASA SA VA
AJUTE DUMNEZEU CU CURVETE SA TRAITI! Pana de ghini o sa pocniti !
vineri, 19 iunie 2026
Fake news
Vine vacanta
Cu instructiuni din franta...
Romania-i cotoroanta!!!
Trai nineaca repetentii
Ca nime n-are pretentii.
Doar ce e pi-ci sau
colea
Ce conteaza daca
ista-i
Vantu, valu… golanu....
miercuri, 17 iunie 2026
Vreme trece si iata ca mai vine
Pe
la ora 21 acum 67 de ani eram si eu pe lumea asta! Viata este a noastra dar eu
iubesc acea poveste cu ursitoarele… Fiecare are parte de multe… Din toate... Eu
sunt mandru ca am trait in Tulcea, invatand de la toti evident am cum sa spun
raspicat ca am avut parte de minunati oameni care m-au initiat cu sau fara voie
in raportul bine/rau, cultura generala, comportare, arta, religie si atatea alte…
Ajuns
la facultate am avut parte de oameni de mare valoare, vizitand de curand minunata
reconstructie a ce a fost in 1957 si 1989 pentru noi sunt mandru ca tatal meu
si cu mine am absolvit aici. Viata imi da multe bucurii, mandrii dar cred ca
cel mai important este ca pot privi in urma si sa cred ca este ceva reusit de
mine, rod al dascalilor si al familiei mele in sensul ca nu am fost
restantier la meseria de om! Asa vreau pentru toti care, iata
vietuiesc pe acest bun si rau internet si de care mai ales astazi stiu ca nu
m-au uitat! Multumesc si sa avem parte de pace si o lume mai buna fara
rai si rele!
Multumesc!